Кой ми взе харизмата?
01 November 2011
Васил Маргаритов
За последните 20 години пълнолетният българин бе призоваван поне 10 пъти пред урните. И по неизменна традиция изборите винаги протичаха в условията на нещо, което доста автори напоследък поставят в кавички (става дума за нашенската демокрация), а други заместват въпросното нещо със съвсем друга дума (т.н. нашенски преход), която обаче също е на път да се изтърка като гумите на пенсионерски трабант.
Топлият хладилник!
31 October 2011
Марина Руменова
„Топлината е физическо явление, което заедно с водата е причината за зараждането и поддържането на живота.”
В нашия дом топлината през последните години е прераснала в опустошителен пожар. Пожар, който водата не го гаси, пожар, който пепелта не то задушава, а разпалва. Огънят на този пожар не грее, а смразява.
31 October 2011
Рубрика "Свидетелски разказ" |
Крушата не пада по-далеч от дървото
31 October 2011
Веселка Христова
Казват, че с какъвто се събереш – такъв ставаш. Това определено важи и за поредния народен бащица – Б.Б. Когато си бил сред върхушката на тоталитарно управлявана държава – ти не познаваш друг ред, ти не знаеш що е демокрация. Никога не съм смятала ГЕРБ за дясна партия, но и никога досега не съм виждала по-ясно, че именно тази партия носи духа, разбиранията и обществения натиск, останали отпреди 1989г. Тези избори са достойни за Оскар, а може би и за Златна Малинка. Толкова много нарушения, толкова много злоупотреби и грешки, толкова много милиционери не съм си и представяла.
Катурница
31 October 2011
репортаж, писан с микрофон в примката
Атанас Кръстев
Катурницата е древна българска игра, донесена у нас от войните на хан Аспарух. Забранена е за деца. На нея играят само пълнолетни лица и то предимно ведомствени шмекери и политици. Има данни, че е практикувана широко от военния и шамански елит още по времето на хан Кубрат, който, от своя страна, я е възприел от хуните или печенегите, не помня, които пък,от своя страна, от някъде другаде.
Реформата в местното самоуправление – най късия път към съживяване на малкия град и на българското село
31 October 2011
Роман Леви
Десетилетия наред, реформирайки административната си система, държавите от ЕС поставят ударението върху развитието и укрепването на местното самоуправление. В рамките на политиката на широкомащабна децентрализация се установяват физическите и институционалните граници на местното развитие, а местните власти получават законово установени правомощия изцяло да изпълняват отговорностите, смятани за специфично техни.
Избирателен закон
31 October 2011
Предвид изборния ред, сътворен от изборния кодекс, роден под мъдрата диктовка на г-жа Искра Фидосова, намерихме за нужно, да й припомним един друг такъв закон, съставен от виден български юрист, оставил име в националната ни история. Понеже г-жа Фидосова със сигурност няма много време да чете закони, писани преди 120 години, то само за нея, без да обиждаме другите читатели, които вече са се досетили, ще споменем, че негов автор е дългогодишния съдия в Софийския окръжен и апелативен съд, доктора на юридическите науки Алеко Константинов.
You are browsing in category: Книга 32