Управление |
Кръв за чест или кърваво безчестие
„Циганите на сапун, турците – под ножа” – това крещяха група екзалтирани протестиращи пред културния дом в квартал Орландовци в столицата. Момчетата, повечето с маски или качулки върху главата така изразяваха своят гняв срещу „ромската престъпност”, пренаселеността на ромския квартал и най-вече въобще срещу ромите, защото са роми. По същото време, техни духовни събратя месец преди рамазана окачиха свинска глава върху минарето на джамията в Гоце Делчев (родният град на обединителят на нацията – президентът Плевнелиев). А други техни духовни адаши пребиха едно ромско семейство, прибиращи се от църква. Какво стана с прочутата българска толерантност? Ромите ли са в основата на конфликтите в Гърмен, Сливен, София, турците ли са си окачили свинската глава върху храма си, евреите ли изкупуват България, както твърдят някои от приближените до Сидеров и Патриотичния фронт? Или става въпрос за нещо съвсем друго?
Колко помни президентът?
Фели Таджер
Президентът Росен Плевнелиев вкара в народното събрание проект за провеждане на референдум по три въпроса – съответно за мажоритарен избор на част от депутатите, за електронно гласуване и за задължителен вот. Нека да видим какво предлага всъщност господин президента (съжалявам ако в думата има изразено пейоративно значение, но не аз, а последните двама президенти му дадоха това негативно звучене). И така – какво цели мажоритарния вот,предлаган ни от президента:
В началото бе омразата
Емине Гюлестан
Телевизия “СКАТ” е основана през 1992 г. “като малък кабелен оператор в провинцията”, както пише на официалната им интернет страница. Тази малка кабеларка всъщност през годините се превръща в мощна пропагандна машина за ултранационалистически тези и омраза “лееща” се през екрана. На 24 януари 1994 г. пък стартира с първата си новинарска емисия. СКАТ Тв започва своя житейски път като регионална телевизия, но по-късно става национална и в момента се намира сред първите десет по рейтинг.
Варна - за метаморфозата от морска столицата в село
Исмаил Кабак
По време на посещението си във Варна Бойко Борисов обеща : „Ще направим така, че да не сте село!“. На 19 юни 2015 г. Премиера инспектира направените ремонти в града. Подготовката по посрещането на софийската делегация бе в разгара си на 18 юни, като от варненската управа бяха решили, да озеленят всички градинки по маршрута на Б. Борисов, но ако се съди по прясно засадените клатушкащи се дръвчета и оръфани храстчета, времето не им е достигнало. Отново времето не им достигна и за ремонта на центъра (който все още не е завършен) - 2 години за смяна на плочките на площ от 30 дка – от площад „Независимост“ до хотел „Черно море“.
Образование |
Реформаторският успех на матурите
Йозлем Садкова
В Деня на българската просвета и култура 24 май, министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев, гордо се само похвали за свършената работа с думите: „Току-що приключилите матури са най-успешните досега“.
Интересно, кои матури визира министъра? Тези, които се проведоха в България ли? Матурите 2015 ли? Какво разбира под най-успешни матури един министър на образованието?
Отново за обучението по майчин език
Исмаил Кьосеюмер
„Арабският е език, персийският е десерт,
който се яде накрая на яденето,
но турският е изкуство.“
Персийска поговорка
Населението на земята е 7 321 870 923 души. 3 процента от населението или над 220 милиона души говори тюркски език. Това е петото по големина езиково семейство. Заедно с различните си разклонения, съвременния турски език, който се използва в Турция, Балканите, Западна Европа и Близкия изток е най-големият клон на тюркското езиково семейство и са говори от повече от 110 милиона души по света. Само у нас 55 и 95 хиляди деца са в такава възраст, която позволява изучаването на предмет майчин език в държавните и общинските училища. От историческа гледна точка, има три отделни периода на изследване през които турският език търпи промени по отношение на просветно-образователния мир в страната ни.
You are browsing in category: Книга 76