Когато царят винаги е гол
01 February 2010
Самуел Леви
Въпросът „Кога започна всичко?” и досега е достатъчно спорен. Или по-точно има толкова отговори, колкото въобще са възможни. Според едни голямата лъжа бележела началото си с президентството на Петър Младенов, а според други – основите били заложени още на кръглата маса. Не смятам че в случая това е от голямо значение. Защото в крайна сметка резултатът е един и същ – все по сериозни проблеми в прехода на страната, подмяна на една естествена и достижима ценностна система с ефимерни мечти и абсурдни илюзии. И така се получава омагьосан кръг, твърде много напомнящ за онова куче, което гонело опашката си. Целта е толкова близо, че а-ха, да я достигне. И в същия миг опашката е отново на сантиметри от погледа на полудялото куче. И отново започва луд бяг. В същия кръг. Само в този смисъл мога да приема и теориите за края на прехода или за началото на този край.
Либерална концепция за родолюбие
01 February 2010
Ракшан Моллова
Защо е необходимо хората да изпитват любов към своя народ, родна земя, отечество? Трябва ли през времето на цялото човешко съществуване егоизмът, користта, самолюбието, омразата, самомнението и егоцентризма да надделяват над обичта, уважението, толерантността, любовта към отечеството и всички човешки добродетели или се случва обратната тенденция? Според привържениците на теорията за съществуващия дуализъм цялото съществуване на личността и на нацията преминава в борба между доброто и злото. Но, като се позамислим, си повтаряме, че светът или върви по посока на царствато на свободата, т.е. на доброто, на човешката свобода или твърдим, че тече обратният процес.
Чужденец за собствената си държава
01 February 2010
адвокат Роман Леви
Относно толкова дискутираната тема за промени в Закона за избор на народни представители се появиха разнопосочни мнения от различните субекти в политическото пространство. В последно време набира сила една идея опасна за демократичните устои на държавата, а именно ограничаване на равното избирателното право за някои български граждани, живеещи извън границите на Европейския съюз.
За Турция и Европейския съюз
01 February 2010
Зорница Коларова и Мехмед Хасанов
Когато говорим за Турция в Европейския съюз следва най-напред да си зададем въпроса откъде започва Европа? Отговорът е ясен – от Балканите! Този отговор има историческа аргументация. Балканите са мостът през който древните източни култури са преминали на новия континент. Антична Гърция е направила първите стъпки, а по-късно Византия се е разполагала и в Европа и в Мала Азия, дори и в Северна Африка. Но това не й е пречило да играе важна роля в Европейската политика. Османската империя наследява не само териториите, но и най-важните структури, както на Византийската империя, така и на балканските славянски държави. Така тя усвоява част от европейската държавно-творческа традиция.
Приложените материали са подготвени от Фондация "Фридрих Науман за Свободата" |
Коалиционен договор - част за образование и наука
01 February 2010
В този брой на Либерална библиотека предлагаме на вашето внимание частта за образование и наука от коалиционния договор за управление на Германия на новото консервативно-либералното правителство
Галерия „Хермес” представя Антон Кънчев
01 February 2010
Антон Кънчев Иванов е роден в гр.Сливен през 1970 година. Завършва Художествена Гимназия "Димитър Добрвич" в гр.Сливен през 1989г., а 1996г. се дипломира в специалност "текстил" в класа на проф.Овчаров в НХА гр.София. Участвал е в колективни изложби в гр.Сливен, Варна и София. Автор на картините в хотелски комплекс "Национал Палас" гр.Сливен, хотел "Кредо" гр.Сливен и комплекс "Ел Дорадо" гр.Поморие.
You are browsing in category: Книга 11