Skip to Menu Skip to Content Skip to Footer

БЕЗ УПОЙКА

PrintE-mail

There are no translations available.

Мария Ангелова

Повече от седмица продължават протестите срещу идеите и методиката на реформатора д-р Москов, по специалност анестезиолог, за сливането на многопрофилните болници с онко-, психо- и кожно-венерическите диспансери. Лекари и пациенти от цялата страна скочиха срещу жадния за реформи здравен министър, който иска да слива болници. Медиците са убедени, че ако специализираните лечебни заведения се слеят с болниците или бъдат обединени механично, на териториален принцип, а проблемите ще се задълбочат и ще доведат до тотална криза здравеопазването. Пациентите и медиците са единодушни, че подготвяното сливане и преструктуриране не е добре обмислено.

То се провежда без диалог и широка обществена дискусия. Протестиращите от столицата, Пловдив, Русе, Шумен, Благоевград, Стара Загора, Велико Търново и практически в цялата страна, упрекнаха министъра: “Сливането на болниците – тайна приватизация!”, “Москов лъже!”, “Москов опасен за здравеопазването”, “Костов ни започна – Москов ще ни довърши!”, “Това не е никаква реформа, а безсмислена акция!”. “С манипулации и декоративни ефекти не се правят дългосрочни градивни промени” ,“Това с болниците не е ли геноцид?!”...Да не говорим за реакцията на онези над 1 200 000 български граждани без здравни осигуровки поради бедност - те направо са обречени, освен ако майките им не са ги родили с късмет и Господ не е милостив... Но естественият подбор не е здравеопазване.

Енергичният и амбициозен за реформи Москов доста превъзбуден се заканваше: “Ще гоня търговците от храма”, “Ще бия с пръчки по главата”, “Ще сменям директорите на болниците един по един, до един, докато не постигна това, което искам!”. Очевиден е изводът, че амбицията е вид агресия. Тази агресия и тези пламъчета в очите вече сме ги виждали, когато далият Хипократова клетва д-р Москов не особено хуманно нападна цял един етнос – ромския, с обидни квалификации и език на омразата, наричайки ромите “скотове” по повод на конкретен инцидент и се опита да подведе обществото, преувеличавайки броя на случаите на нападения на лекари стократно, заради което ДПС му поиска оставката преди няколко месеца.

За пореден път служителите на болница “Св.Иван Рилски” в София излязоха на протест и блокираха движението по бул. “Иван Гешов”. Подкрепят ги и пациентски организации, започнали подписка в интернет. Вече има събрани няколко стотин подписа. Те ще продължават да отстояват своите искания – директорът на болницата д-р Дечо Дечев да бъде върнат на поста си и да няма сливане с Военно медицинска академия, “Александровска” и други 6 болници, дори и административно. Протестираха също пред Партийния дом, по време на заседание на Здравната комисия, която изслуша аргументите на бившия директор на болницата д-р Дечо Дечев, който твърди, че болницата е била на печалба за последната година с 4 млн. лева. но има реална опасност да изчезнат безследно при акцията със сливането. Лекарите са категорични, че ще продължат с протестите, ако не се вземе адекватно решение. Медиците от Русе са убедени, че реформа трябва да има, но не в специализираните диспансери, а в самите болници.

Лекарите от Шумен и Благоевград се обявиха срещу намерението на Здравното министерство за обединението им със специализираните диспансери. Лекари и пациенти от онкологичната болница в Благоевград излязоха на протест. Те определиха идеята като необмислена. Онкологичната болница в Благоевград е общинска. Само за последната година по спечелен проект са закупили апаратура за над 7 млн. лв. “Виждаме едно разноговорене. Един ден искат да бъдем консорциум, на другия ден – граждански сдружения, на третия – да ни сливат с МБАЛ-а... В крайна сметка, това е една мрежа от онкологични болници, изграждана в рамките на 70 години, работи добре, доказала е своето място в българското здравеопазване.” , смята директорът на здравното заведение в Благоевград.

С лентички на недоволство излязоха лекарите от онкологичния център в Пловдив.

“Д-р Москов влиза в много остро противоречие, тъй като той говори за комплексност, а по-комплексна услуга от тази, която ние предлагаме, няма. Ако се слеем с МБАЛ ние ще загубим спецификата на нашата дейност, която е много особена... Една мегаструктура се управлява много по-трудно и тя няма най-важното качество – гъвкавост. Моят съвет към министър Москов е да правим реформата заедно, за да бъде тя успешна. За момента обаче нямаме диалог.” Това заяви д-р Калин Калинов, управител на комплексния онкологичен център в Пловдив.

Синдикатите обявиха, че ако здравните реформи на д-р Москов не бъдат отменени, ще подготвят протести в цялата страна.

И според кмета на столицата Йорданка Фандъкова сливането на администрациите на общинските болници няма да доведе до големи икономии. Мая Манолова от БСП е категорична, че идеите на реформатора ще оставят “болниците без лекарства, онкоболните без лечение.”. Цветан Цветанов от ГЕРБ също изрази опасения: “Много лекари ми се обаждат недоволни от промените на Москов.”.

Новият председател на Лекарския съюз (БЛС) д-р Венцислав Гроздев настоява да коментират със здравния министър недостига в здравната каса. Очакват

д-р Москов да проведе реформата, но въпросът е в детайлите, с които все още не са запознати и приемат изчаквателна позиция. БЛС на своя събор не се е съгласил със сливането и питат министъра: “До какво ще доведе това сливане и какво се цели с него?! Какви са ползите от това?”. От своя страна те смятат, че то ще доведе до намаляване на качеството за грижата за пациентите и затова са против. Най-належащата задача в момента е да върнат медицината в здравните заведения. Силно обезпокоени са от изтичането на кадри и най-вече от това, че този факт се неглижира. В момента лекарите са затрупани от бумащина, хартиени носители, електронни носители и липса на време за пациентите.

Откакто зам. председателят на ДСБ е здравен министър, в болниците са констатирани фрапиращи нарушения. Според компетентни източници има дупки в здравеопазването, а лекарската гилдия се безпокои, че реформата ще узакони липсата на контрол, ще породи дефицит, корупция, чакане и опашки. Смущаваща е липсата на контрол, няма конкуренция и има само една здравна каса.

Върховният административен съд спря действието на методиката за плащане на болниците, влезли в сила от март т.г. Според новите правила лечебните заведения щяха да получават да 95% спрямо платеното през миналата година. Методиката беше оспорвана от Центъра за защита правата в здравеопазването и Националното сдружение на частните болници и отново имаше символични протести на медици с лентички на ревера. Блокирането на методиката е в сила до заседанието по делото срещу постановлението на Министерския съвет, с което промените бяха приети. То е насрочено чак за март 2016 г. МС ще обжалва пред по-горна инстанция решението на Върховния административен съд за спиране на текстове от методиката за лимитиране на болниците.

Европейската комисия отбеляза, че България през 2014 г. е приела стратегия в здравеопазването и е крайно време тя да започне да се изпълнява.

Министър председателят Бойко Борисов заяви, че от ГЕРБ ще подкрепят реформите в здравеопазването, но само ако министър Петър Москов обсъди и стикова действията си с Лекарския съюз, синдикатите и здравната каса.

От лекарската гилдия са на мнение, че станахме свидетели на говорене на празни приказки с уверен тон от страна на здравния министър. Никой от Реформаторския блок не е правил реформи, а политическата им недалновидност е факт. Те се опитват да изпълнят със съдържание името на коалицията си, разтърсвана от собствените си противоречия и разломи.

Със соловите си акции д-р Москов впрегна каруцата пред коня и колкото и да е амбициозен и да си даде сметка, че такива промени се правят за доброто на всички български граждани, с които ще му се наложи да се съобразява. Това, че ще ни чекират личните карти при влизане в болниците нищо не означава. Това, че е въвел система за контрол в здравните заведения и ще “проследява къде отива всяко хапче” също е капка в морето... Нека все пак се вслуша в мненията и съветите на по-умните и по-опитните от него доказали се медици, специалисти, политици, общественици и пациенти, защото едно е да искаш, друго е да можеш, трето е да го постигнеш, четвърто е да ти го признаят... И защото реформи без упойка си е дране на живо!