Вместо коментар на отминалите избори
There are no translations available.
Изборите отминаха. Новите предстоят. Засега – до четири години. Но е вероятно и по-скоро. Поне за кмет на София. Време е за изводи. И така:
- Големият губещ е БСП. Защо БСП загуби така драматично и драстично изборите за Народно събрание, като само 25 дни преди това разликата между ГЕРБ и БСП беше 5.8%? Много сериозен въпрос, на който БСП следва сама да си отговори. За да няма съмнения, че някаква друга е причината, следва да отбележим, че и допреди изборите за евродепутати БСП беше в коалиция с ДПС и НДСВ.
Така че едва ли проблемът е в коалиционните отношения. Превантивно – за да не се търси под вола теле. Междувременно вътре в тези 25 дни в страната нямаше брожения, масови стачки, или социални вълнения. Значи проблемът е очевидно вътре в БСП. Можем само да им пожелаем по-бързо да решат вътрешните си проблеми. Впрочем, това, което те взеха сега като резултат е реципрочен на този, който БСП получи през 2001 г. – 747 849 сега, а през 2001 г. – 783 372 гласа. Впрочем това е в подобна ситуация на активност – тогава НДСВ взе общо 120 места в парламента, а сега ГЕРБ 116. Излиза, че проблемът не е в мотивацията на „твърдото ядро”, а около него, но вътре в партията. Защото с резултат 1 129 196 гласа през 2005 г. БСП беше първа политическа сила и спечели изборите. Въпросът е къде са тези близо 380 хиляди гласа и защо те този път не са ги подкрепили. При всички случай е много рано още, ако някой мисли, че БСП вече е извън играта.
- Най-големият губещ обаче не е БСП, а НДСВ. Защото те, са съжаление, излязоха от играта. Следва да съжаляваме, защото са либерали, и защото само двадесет дни преди това 205 146 гласа. Сега НДСВ събра едва 127 340 гласа, т.е. – загуби близо 40% от гласовете си отреди двадесетина дни. Темата за наказателен вот срещу тристранната коалиция обаче не издържа. Защото с тези загуби се изчерпват негативите за управляващите още няколко дни. Можем само да желаем НДСВ да продължи да работи, за се съвземе и остане в политиката като важен фактор. И да съжаляваме, че не повтори резултата си, защото в този случай щеше да измести РЗС от петото място в парламента.
- ДПС също участваше във властта. При това – в ситуация, която до голяма степен и не съответстваше на неговата тежест в коалицията. ДПС имаше 34 депутати в 40. НС, но имаше само трима министри, въпреки че НДСВ имаше 35 депутати две години след началото на втория мандат, но продължи да има 5 министри. Независимо от това ДПС на тези избори получи 610 831 гласа, или с 143 431 гласа повече от тези, получени през 2005 година, или с 270 436 хиляди гласа повече, или толкова, колкото ДПС получи през 1994 година. Сега ДПС ще има 38 депутати в 41. НС, но няма да е в управлението. Но ще продължи да е трета политическа сила само с двама депутати по-малко от БСП и със 17 повече от четвъртите. Очевидно е, че ДПС не просто се развива успешно, но и се разширява географски – със свои депутати вече и от София-окръг, от Стара Загора и Велико Търново. Очевидно е, че привържениците на ДПС са преценили присъствието във властта на ДПС като успешно.
- Печели ГЕРБ. По начин, много подобен на НДСВ през 2001 г. Сега ГЕРБ взема 1 675 324 гласа, за сравнение – само преди 25 дни взе едва 627 693 гласа, или два пъти и половина по-малко. Твърдо ли се задържат гласове, придобити за двадесетина дни? От опит знаем, че такива победи са трудни за удържане. А от политическата практика на България – невъзможни за повторение. Да му мислят победителите.
- Синята коалиция си мисли, че е спечелила. Сини балончета! Защото само преди четири години само СДС взе 280 323 гласа, а отделно от тях ДСБ получи още 234 788 гласа. Сега те двете, общо, плюс земеделците на г-жа Мозер, получиха общо ... 285 418 гласа. При това Синята коалиция има претенции към управлението, защото общо са загубили за 4 години над 250 000 гласа. Ето такова чудо не се беше случвало. Във всеки случай, ако СДС и ДСБ се бяха явили отделно, те щяха със сигурност да имат поне два пъти повече депутати. Но те можеше да са повечето от СДС, а това няма как да се хареса на г-н Иван Костов от ДСБ. Жалко, че и синята партия изчезва!
Това показаха тези избори. Как няколко партии се стопяват и замират, как една друга е във вътрешна криза, как ДПС продължава да печели и още нещо. Как една нова партия се напъна да надскочи близо два пъти и половина боя си и сега предстои да видим какви ще са последиците за нея и за страната от този напън.
Next > |
---|