Митът за премиите на тютюнопроизводителите се спука
29 Юли 2010
Лютви Местан
Разисквахме проекта за актуализация на бюджета за 2010 г. в условия на разрастващи се протести на тютюнопроизводители, което би трябвало да притеснява всички ни, надявам се и управляващите. За съжаление управляващите вместо да предложат еднозначно решение на проблема, което би снело незабавно напрежението, а оттам и спряло протестите, продължиха политика на задълбочаване на неяснотите от гледна точка най-малкото на крайния срок за изплащане на премиите. Това поражда напрежение и изкарва хиляди на протест. Разбира се, обичайният заподозрян техен организатор е Движението за права и свободи.
Здравни болежки
29 Юли 2010
д-р Нигяр Сахлим
Точно една година след началото на управлението на ГЕРБ де юре и де факто имаме следното:
1. Министърка (от онзи разклон), която се усмихва;
2. Председател на здравна комисия в Парламента (носещ „умен” псевдоним), сътворил чутовен новинарски поток от скандали;
3. Заместник-председател на здравната комисия (с осем диоптъра), забъркан в опит да подмени вече гласуван текст в полза на наркореклама;
Специализирани съдилища по субект - неприемливи
29 Юли 2010
адвокат Роман Леви
Особена популярност в гражданското ни общество придоби дебата “за” и „против” създаването на специализирани съдилища и прокуратури, чрез промени в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс. Друг е въпросът, че този дебат отклонява вниманието на обществото ни от други по-съществени проблеми на българското правосъдие, а именно: съдебната система на места е претоварена до невъзможност; има забавени дела и магистратски актове със съмнително качество; липсват осъдителни присъди поради спецификата на конституцията – няма налагане на отговорност на прокуратурата, ако провали процес, а също така няма граждански контрол за това, което става в МВР и т.н.
Въвеждането на пропорционалната система в България
29 Юли 2010
доц. д.п.н. Тодор Галунов
Бавното утвърждаване на парламентарната демокрация в Европа през ХIХ век е съпроводено с повсеместното прилагане мажоритарната избирателна система. Едва през 1893 г. в Белгия се прави експеримент и се въвежда пропорционалната система. Основната и цел е да даде малко по-справедливо представителство на партиите в представителните органи на властта от гледна точка на съразмерност между процентното и влияние в обществото и процентното и представителство оформено във вид на депутатски места.
Болонски процес
29 Юли 2010
Мехмед Мехмед
За благоденствието на едно общество е важно първо обществото да осъзнава в какво положение се намира и след това да иска да го промени към по-добро.Но за да има развитие към по-добро трябва обществото, да е общество на знанието, да се осланя на образованието и науката като ключови важни елементи за прогреса.Само общества, които имат силно развита наука ще живеят по- добре. Силно развитата наука и особено високите технологии, които осигуряват най-много блага, са следствие именно от една комплексна и адекватно организирана образователна система.
28 Юни 2010
Рубрика "Памет" |
Разказ Тасим Ашък
29 Юли 2010
Господ да не дава на никого да го преживее това нещо. Беше много труден период. Вие сте много млади още, може би помните много малко. Не само ние, турците, заедно с нас имаше и десетки български организации, които бяха срещу тоталитарния режим. Заедно се противопоставяхме на натиска на този режим. Това е нещо много тежко. Да ти кажат, че ти не си ти - че ти не съществуваш.
Галерия “Хермес” представя Боян Кирков
29 Юли 2010
Роден през 1965 г. в София. Завършва Националната художествена академия в София със специалност живопис. В момента живее и работи в Белгия. Негови произведения са изложени в музеи в България, Белгия, САЩ, Франция, Люксембург, Монако. Получил е първа награда в деветия Салон на изкуствата във Франция.
Категория: Книга 17