Политика |
Sic transit gloria mundi *
29 Nisan 2013
Фели Таджер
Годината е 2001. С указ на президента Петър Стоянов, майорът от резерва Бойко Борисов е повишен в чин полковник и назначен за главен секретар на МВР. До тогава за Борисов се знае малко – приближен е до групировката „СИК”, собственик на охранителна фирма „Ипон”, охранявала Тодор Живков и Симеон Сакс Кобургготски, в общи линии – бившият милиционер се изявява като дребен бизнесмен около големите вълци на прехода. По сведения на запознати около назначението, препоръката е дошла от ген. Бриго Аспарухов и ген. Любен Гоцев, близки и до бившия цар и до групировката СИК. Назначаването е с летящ старт – новоназначеният полковник от МВР обявява, че дарява заплатата си за децата на загиналите служители от МВР. Удар в десятката. Благодарностите валят като пролетен дъжд. Веднага би следвало да възникне въпросът – с какво ще се храни Борисов, след като няма право на друга дейност, а дарява заплатата си. Но това очевидно вълнува малцина. Защото шоуто започва веднага.
В музея на разбитите илюзии
29 Nisan 2013
Васил Маргаритов
Една уморена нация е изправена пред избори. Историческият часовник на поредната българска държава цъка задавено и неритмично, наподобявайки бомбен механизъм, сглобен от самонадеяни аматьори. При това механизмът има носталгичните очертания на експонат от музея на социалистическото изкуство. Изхабените му чаркове са от пределектронната ера и все по-рядко се намира ръка да навие уморената пружина. Дали архаичният хронометър просто ще спре, отмерил последната си секунда, или ще задейства някое малко или пък средно взривче – това никой не знае! Но като че ли и никой не се интересува.
Съдебна система |
Отворихме границите си, но не махнахме бариерите по между си
29 Nisan 2013
Исмаил Кабак, Йозлем Садкова
В продължение на почти девет месеца (от септември 2012 г.) в съдебната палата в гр. Пазарджик, се води наказателно дело, срещу 13 мюсюлмански духовници, чиито обвинения се отнасят към чл. 108, 109 и 164 от Наказателният кодекс на Република България, т.е. гласят следното :
1. Обвиненията по чл. 108 ал.1 пр. второ от НК са за проповядване на антидемократична идеология.
2. Обвиненията по чл. 109 ал.1/2 пр. първо във вр. чл. 108 ал.1 пр. второ от НК касаят ръководенето/членуването в нерегистрираната по законоустановения ред в Република България организация “Ал - Уакф ал - ислями”.
3. Обвиненията по чл. 164 ал.1 пр.1 от НК са за проповядване на омраза на религиозна основа.
Социология |
Между науката и шарлатанството
29 Nisan 2013
Ерол Казак
Особено актуална стана дискусията за достоверността на социологическите проучвания около едно изследване, проведено от г-жа Мира Радева (МБМД), указващо преднина на ГЕРБ с над 16% пред БСП. Сама по себе си подобна глупотевина бихме оставили на равнището на разсъждения на не особено интелигентната социоложка, но проблемът тук касае един друг важен аспект – а именно предварително формиране на общественото мнение за неизбежната победа на ГЕРБ и съответно – пренасочване на колебаещите се гласове към победителите. Поради неподправената глупост на това изследване няма да се спрем на него, а на едно друго – изготвено от НЦИОМ, което претендира за по-голяма достоверност пи представителност. Според него ГЕРБ печели изборите с резултат 24.4% срещу 17.5% за БСП, 6.5% за ДПС и 5% за „Атака”. Данните говорят за разлика между първият и вторият в рамките на 6.9%. В рамките на социологическата грешка се приема отклонение от 2-3 пункта, но когато са 7, то очевидно не е такава. Тогава къде е проблемът?
Преди 40 години |
В Корница убиват живите, "възраждат" мъртвите
29 Nisan 2013
Румяна Узунова
През зимата на 1972-1973 г., три все още необхванати от кампанията за насилствена смяна на имената села в подножието на Пирин – Корница, Брезница и Лъжница – организират собствена колективна отбрана срещу евентуална акция за преименуване. В продължение на няколко месеца в тях се установява особено „революционно” управление, а опитите на окръжните партийни функционери да го превземат отвътре не дават резултат. На 28 март 1973 г., селата са атакувани от милиция и армия, като в Корница се стига до кръвопролития. В сблъсък със силите на реда са убити Мохарем Мохаремов Барганов – с. Корница; Юсеин Асанов Караалилов – с. Корница; Халиф Мустафов Амедеин – с. Корница; Тефик Хаджиев – с. Брезница; Исмаил Атемин – с. Брезница, а десетки са ранени.
You are browsing in category: Книга 50