Здравната каса – черешката на тортата наречена „Здравеопазване”
29 Şubat 2012
Д-р Нигяр Сахлим
Тези дни оставка подаде директорът на Националната здравноосигурителна каса Нели Нешева. Оказа се, че тя „цени” своя труд и се е възнаградила сама, вземайки към заплатата си на висш чиновник и тлъст бонус в края на 2011 г.
Примитивизмът ни удави
29 Şubat 2012
инж. Марина Руменова
Вместо увод
След трагичния случай в с. Бисер със скъсаната язовирна стена всички станаха експерти по хидротехническо строителство и хидрология. Обществото бе залято с каква ли не помия от мнения, репортажи, графики, „компетенции” и какви ли не тълкования, изпразнени от смисъл, „дърдорене” и недоумения. Разбира си от знайни и незнайни журналисти, политолози, политици, ветеринари, директори на разни дирекции и предприятия.
Младите, които пречат на държавата
29 Şubat 2012
Станислав Анастасов
Когато стане дума за младите хора в България правителството винаги им слага етикета „бъдещето на България” и започва да ги окичва с най-красивите епитети. Най-умните, най-можещите, най-подготвените, тези които ще обикалят Европа и света свободно и ще бъдат приемани навсякъде (въпреки влошаващият се международен авторитет на България?!), ще събират опит и знания по света а после ще се върнат в родината ни, за да стане тя „Една малка страна, но най-хубавата на земята”. Последният цитат е от времето преди 1989г. и беше придружен от съвет предаван от уста на уста както и „прозрението”: „Но нека да не говорим много за това, защото може другите държави да ни завидят!”.
Кой печели от АСТА?
29 Şubat 2012
(юридически аспекти на това споразумение)
адвокат Роман Леви
Историята: На 14 април 2008 г. Европейската комисия получава мандат от Европейския съвет да води официално преговорите по Търговското споразумение за борба с фалшификациите /АСТА/. Официалните преговори по АСТА с участието на Европейската комисия протичат в няколко кръга в периода от юни 2008 г. до юли 2010 г.
Образование на кредит
29 Şubat 2012
Йозлем Садкова
Наблюдаваната тенденция в университетите през последните години е да се повишават таксите. За учебната 2011/2012 с около 15% повече ще плащат студентите в 16 висши учебни заведения в България. Средно за да заплатят една семестриална такса, на студентите са необходими около 300 лева в държавните и от около 1000 лева в частните университети. Прекален лукс ли се превърна образованието ни или и за него единственият начин да се сдобиеш с диплома, принуждава студента да се обвърже с дадена банка, посредством договори.
Ник Клег - За отговорен капитализъм
29 Şubat 2012
Позволете ми да започна с въпроса: Кой иска да съществува безотговорен капитализъм? Защото няма да намерите много хора, които се застъпват за повече безразсъдство, за краткосрочност на визията или по-голямо разпределение на благата от върхушката. Напротив – налице е все по-широк обществен консенсус, че ни трябва точно обратното: по-устойчива икономика, по-балансирана икономика, където благата се разпределят пропорционално и в зависимост от заслугите.
You are browsing in category: Книга 36