Салют за ДС
27 Ocak 2011
Васил Маргаритов
Възможно ли е тайните служби
да имат национален празник?
– Възможно е, ако е таен.
Във военната наука понякога се използва понятието „огън за отвличане на противника”. В криминологията често се говори за фалшиви следи. В биологията има мимикрия. Във футбола – изкуствена засада. В авджилъка – мюрета и други примамки.
Изборният кодекс си заслужи президентското вето
27 Ocak 2011
Роман Леви
След приемането на Изборния кодекс в края на миналата година държавният глава се възползва от правото си на вето и върна закона за трето обсъждане в парламента. Народното събрание отхвърли ветото на президента върху Изборния кодекс и за пореден път потвърди текстовете от новия закон, регламентиращ вота. При всички положения, текстовете от кодекса ще бъдат атакувани пред Конституционния съд. А Европейският съд за правата на човека в Страсбург ще бъде сезиран чрез граждани, чиито права са засегнати от разпоредбите на новия кодекс. Проблемите ни с този закон може да добиват вече международна известност.
Приложението на метода Д'Ондт и парламентарните избори в България през 2005г.
27 Ocak 2011
доц. д.п.н. Тодор Галунов
Проведените през юни 2005 г. избори за 40 ОНС в България поставиха въпроса за ефикасността на метода за разпределение на изборните резултати, изобретен от Виктор Д'Ондт през 19 век и прилаган успешно в политическата практика на България от 1990 г. Неговата цел е да се отрази адекватно пропорционалното представителство на политическите сили в изборните органи на властта, на база съразмерност между процентното политическо влияние, постигнато във вота и процента на завоюваните мандати.
Толкова близо и толкова далеч
27 Ocak 2011
Станислав Атанасов
Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Косово, Македония, Румъния, Сърбия, Словения, Турция, Хърватия и Черна гора. Това са държавите обединени от един очевиден и неотречим признак: цялата или част от територията им се намира на Балканския полуостров, официалното географско название.
Политиката на Европейския съюз като основа на общочовешките ценности
27 Ocak 2011
Йозлем Садъкова
„Ние не обединяваме държави,
ние обединяваме хората”.
Жан Моне
Глобализацията е един от най- съществените и важни процеси в света в началото на третото хилядолетие. Тя оказва значително влияние на развитие на човечеството като обхваща всички области на обществения живот, в това число икономиката, политиката, международните отношения, социалната сфера, културата, екологията, националната, регионалната и международната сигурност.
21 Aralık 2010
Рубрика "Памет" |
Одисеята на един живот
27 Ocak 2011
Казвам се Туркиян Шабанова Хасанова. На 48 години съм, омъжена, с три деца.
За първи път за смяна на имената чух през 70-те години на миналия век, когато бях още ученичка в с. Куклен, община Пловдив. Още тогава определени хора от милицията търсеха лица от турски произход за да им сменят имената “доброволно”. Един от тях беше баща ми. Спомням си много добре, един ден, милиционерите дойдоха у нас и търсеха баща ми.
Споделените импресии
27 Ocak 2011
Години наред сме имали много силна традиция в „изобразяване" на животни и хора в литературата; - сагите на Йовковите герои..., живите интерпретации у Дончо Цончев..., но никаква (почти) във визуалните изкуства. Това е слабост , но и преимущество за младото поколение, то е с развързани ръце да твори в тази посока.
Галерия “Хермес” представя Надежда Папазова
27 Ocak 2011
You are browsing in category: Книга 23