“Възродителният процес” - 20 години по-късно
09 Haziran 2009
Основания да се чества 20-годишнината от “възродителния процес”
Д-р Желю Желев, президент на Република България (1990 – 1997)
Има много и различни основания да се чества 20-годишнината от отхвърлянето на “възродителния процес”. Целта не е и не може да бъде да се коригира историята. Историята не може да се поправя със задна дата или да се пренаписва отново. Всякакви опити от подобно естество могат да доведат само до фалшификации, от които няма никаква полза, по-скоро има вреда.
Анализ на политическата обстановка в област Велико Търново в навечерието на националните Избори 2009
09 Haziran 2009
д-р Иво Найденов
С наближаването на изборите политическите страсти започват все повече да се нажежават. И ако настоящите избори за представители в Европарламента се характеризират с понятието тихи , то изборите на 5 юли ще имат съвсем различна окраска. Не е нужно човек да бъде гадател, за да установи измерението на предстоящите избори. Причината за това разделение в електоралната нагласа може да се търси на много места. Сякаш най-главната и типична недоверчивост и нихлизъм на българина към непознатото, т.е. европейското, макар че българинът може да се каже, че по право принадлежи на това семейство във всичките му измерения.
Етническата карта в предизборния дебат
09 Haziran 2009
(Или защо трябва да говорим за „възродителния процес”?)
Аспарух Панов
След като кампанията за евроизборите приключи, вече може да се направи и един по-спокоен политико-културен анализ на изговореното през последните няколко седмици и месеци. Негативните последици обаче, са очевидни и без допълнителни тълкувания. От европейска гледна точка се сблъскахме с популистки, емоционални, а понякога дори дълбоко некомпетентни изявления на политици и експерти с огромни претенции. Много от тях просто се оказаха неспособни (или не желаеха) да излязат извън рамките на тесногръдия си партиен и предизборен кръгозор и да проведат отговорни и компетентни дебати за севропейския подход към социалната интеграция на етническите общности и политическото им представителство в изборните институции и администрацията на една страна, вече член на ЕС.
Когато ботушът командва мозъка
09 Haziran 2009
Никола Николов
Преди дни столичният общински съвет, доминиран от ГЕРБ, прокара решение, според което една от софийските улици ще носи името на Богдан Филов. Хубаво – вместо номер – име. Но тук идва въпросът: Кой е Богдан Филов? Първо професор Софийския университет. Историк. Добър познавач в областта на археологията. Въпросът обаче е кой е политикът Богдан Филов, какво е правил след работата си в университета.
Приложените материали са подготвени от Фондация "Фридрих Науман за Свободата" |
Либералната Европа
09 Haziran 2009
Европа е един невероятно заможен континент. Тук се е състояла индустриалната революция, която за пръв път в историята на човечеството осигурява на голяма маса от хората благосъстояние, запазено преди това само за малцина привилегировани.
You are browsing in category: Книга 3