43-то Народно събрание |
Модерността на старите баби-оплаквачки
Петко Петков
Съставянето на новото правителство много напомня приказката за нероден Петко. Ако не си я спомняте: На Лазаровден, когато момите хвърлят нишан за това, кога в бъдеще и след колко години ще се задомят, се събрали старите жени да гадаят бъдещето на тяхната мома. И едната започнала: „Сега наша Пенка ще порасте, ще стане мома за женене, ще трябва годеник да и търсим”. Другите кимали в съгласие. Намесила се и друга: „Ще се намери добро и работливо момче, ще се задомят и ще се заживеят щастливо”. Бабите кимали в съгласие. Обадила се трета: „Па ще си родят мъжко детенце и Петко ще го кръстят, на дядото”. Бабите кимали в съгласие и потривали доволно ръце. Тогава се обадила още една: „Пък Петко ще расте и ще радва всички”, бабите доволни, вече се захихикали предоволно. Тогава се обадила момата: „Ми ако Петко не слуша и тръгне към реката, може и да падне в нея”. Бабите загледали ужасено и се разревали за нероден Петко, който щял може би да се удави.
За кожата на един политик
Исмаил Кабак
Политическият живот, като че ли винаги е бил встрани от обществения, човекът -политик е по–скоро властолюбива единица, отколкото част от обществото. Властта превръща човека от народа, в политик и по време на тази метаморфоза, властта сваля от кожата на справедливостта, принципите, достойнствата, за да влезе в голямата игра, човека с новата кожа-политика. Тази кожа обаче е със срок на годност четири години, тогава, политикът сваля своята кожа и отива при народа, като обикновен човек без власт, за да убеди народа, да му даде отново от онази кожа на властта, но по-нова.
Сметки за власт
Мария Ангелова
Българинът удари плесница на политическата прослойка, нарекла себе си “елит” и повече от половината избиратели не отидоха до урните. Над 200 000 бяха недействителните бюлетини, 8 % купеният и 16 % контролираният вот, което означава, че само една трета от българските избиратели са дали гласа си за 43-то Народно събрание, в което участват шест коалиции и две партии– ГЕРБ спечели 84 мандата, Коалиция “Лява България” взе 39, Реформаторският блок - 23, Патриотичният фронт - 19, България без цензура - 15, АБВ - 11, и двете партии - ПП Атака с 11, и ДПС с 38 депутати, от общо 49 парламентарно представени партии.
Убедителен успех за политическата бурлеска!
(рецензия за уникален спектакъл)
Фели Таджер
След като в три поредни парламента се радвахме на повтръсналото ни шоу „Атака”, сега към него ще се радваме на едно още по-атрактивно шоу с работно заглавие „Коалиционни партньори”. В него участват познатите ни актьори от пародиите „Патриотичен фронт” и „Реформаторски блок”. Промо клиповете, които ни демонстрираха, са уникални, зашеметяващи и спиращи дъха – екшъни, фентъзи, крими и комедийни сюжети ни подсказват за нов и модерен парламентарен спектакъл, който още от сега заявява убедителните си претенции за безспорен фаворит и вече е сигурно – ще донесе на актьорите си дъжд от награди „Оскар” в областта на политическото изкуство.
Интервюто на един воевода
Красимир Каракачанов е роден през 1965 година в Русе. Завършил е история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Председател е на „ВМРО – Българско национално движение“. Депутат е в 38-ото и 40-ото народно събрание. Сега и в 43-то НС.
- Господин Каракачанов, смятате ли, че трябва да има предсрочни избори?
– Да, защото цялото общество е убедено, че институциите в България не работят, а президентът Плевнелиев не е адекватен спрямо реалните проблеми на страната. Ясно е, че трябва да има смяна на системата и политическия модел.
Просвета |
Българското образование не гарантира грамотност и свободен достъп
Йозлем Садкова
„Българското образование не гарантира грамотност”, такава е позицията на Министъра на Образованието и науката-Румяна Коларова. След случилото се в Четвърто помощно училище, става ясно, че образователната система не гарантира и сигурност, а от неуспешния опит на децата на бежанците да стигнат до класните стаи, става ясно, че българското образование не гарантира и свободен достъп. Отрицателен знак за грамотност, сигурност, свободен достъп…тогава необходимо ли е то, г-жо Министър и какво гарантира изобщо представляваната от Вас институция?
You are browsing in category: Книга 68