29 Haziran 2012
Образование |
„Балкански синдром”
29 Haziran 2012
Йозлем Садкова
Образованието и начина на обучение е сред най-важните аспекти в държавната политика. Образователната квалификация е от решаващо значение при кандидатстване за работно място и професионална реализация. Европейски изследвания от началото на годината сочат, че категорията на хора без никакви перспективи в България е двойно по-голяма от средния показател за ЕС.
29 Haziran 2012
Икономика |
Спешно, но май е смешно?
29 Haziran 2012
инж. Марина Руменова
След цялата суматоха с лентичките, първите копки за първи, втори и не се знае кой пореден път, сега има нещо ново. Аварии и аварийни ремонти. Изненадващо в министерски съвет се сетиха, че има мостови съоръжения в не особено добро състояние. Това не е лошо, че правителството се стреми да „бди“ над сигурността на народа. Притеснително е, как точно се случва и защо точно сега? Вдигна се невероятен шум колко е трагично положението с мостовите съоръжения, едва ли не се опитват да ни внушат, че всеки момент от лекия полъх на бриз и всичко ще се разруши.
29 Haziran 2012
Право |
„Царските реституционни претенции” – неоснователни и недоказани
29 Haziran 2012
Аврам Антонов
През последните години казусът с т. нар. „царски имоти” се превърна в една от най-горещите и най-обсъжданите теми на обществената политика в България. Липсата на политическа воля и на ясна държавна концепция по казуса с царските имоти, превърна темата в неудобна за няколко поредни правителства. За да се отговори на казуса с царската реституция се иска задълбочен анализ.
29 Haziran 2012
Европейски съюз |
Размисли върху Гърция
29 Haziran 2012
Емине Гюлестан
Балканите несъмнено са, ако не друго, интересно място за живеене. Когато под една или друга форма се заговори за Балканите, асоциацията за национализма е едно естествено продължение на размислите около нашата географска ширина.
29 Haziran 2012
Вместо коментар |
Във връзка с разгорилите се у нас спорове на какъв език може и на какъв трябва да се води предизборната агитация, кой език колко и как трябва да се употребява, публикуваме есето на световно известния писател от Перу, носител на Нобелова награда за литература, живеещ сега между Мадрид и Лондон, който е и отличен познавач на културата на Андите.
Културата на свободата
29 Haziran 2012
Марио Варгас Льоса
Марио Варгас Льоса е роден през 1936 в Арекипа (Перу) в семейство от средната класа. Той е единствено дете на Ернесто Варгас Малдонадо и Дар Льоса Урета. Той е обявен за един от основните представители на латиноамериканската литературна вълна (така нареченият „магически реализъм”), наред с Хулио Кортасар, Карлос Фуентес и Габриел Гарсия Маркес. Той прокарва в литиратурата си темите за традициите, езика, културата, религията и вярванията на традиционното население на родината си Перу, благоздарение на което те стават световно известни. През 80-те Марио Варгас Льоса се включва в политическия живот и се изявява като активен привърженик на либерализма.
Приписка
12 Temmuz 2012
Проф. Владимир Петров е роден през 1945 г. в София. Четвърто поколение юрист. Той е доктор на юридическите науки, чел е лекции в Германия, САЩ, Япония и др. страни. Автор е на множество научни трудове и е признат като най-добрия специалист по вещно право в страната. Наред с научната си дейност, той пише и публицистика. Негови са книгите „Ако Оруел беше жив” и „Умението да се навеждаш” – сборник от политически есета. Той е автор на сайта от създаването му. Предстои излизането на новата му книга „Спомените за нашите любовни места”, откъдето е и предлаганият разказ.
You are browsing in category: Книга 40